Çığ nasıl ortaya çıkar? Bol kar yağışı olduğunda, taze kar tabakasının alttaki eski tabakayla iyi kaynaşmamasından dolayı rüzgârın kaldırdığı büyük bir kar kitlesinin aşağı inerek alttaki kar tabakası üzerinde kaymasıyla bir hayvan veya kayakçının oynak kar tabakasını çiğneyerek harekete geçirmesi sonucu çığ oluşabilir. Bu açıklamayı sivil savunmaya ait bir internet sitesinden aldım. Benim daha ilkokulda öğrendiğim tarifiyle az bir miktar kar yüksek bir dağdan yuvarlanmaya başlar mesafe kat ettikçe kendisine eklenen karlarla büyük bir kütleye dönüşür ve önüne çıkan her şeye zarar vererek aşağıya iner. Çığın nasıl oluştuğuyla başlamamın sebebi, bahsedeceğim konuyla ayniyet göstermesidir.
Değinmek istediğim konu her insanın az çok müptela olduğu bir illet; Yalan. Çocukken çevremizden duymaya başlarız; Yalan kötü bir şeydir, sakın yalan söyleme diye. Yine aynı çevreden ufağından zarar gelmeyeceğini de öğreniriz. Küçük olunca zarar vermediği için temizliğinin, saflığının simgesi büründüğü hayali bir renkle ifade edilir. Beyaz Yalan. Her şeyin küçüğü sevimlidir: Aslan, kaplan hatta ayı. İş böyle olunca yalanın da küçüğü sevimlidir. Ufaktır, masumdur, gelinlik giymiş genç bir kız gibi beyazlar içindedir. Kar taneleri gibidir. Ufak ve beyaz. Gün gelir masum yalanlarla beraber masum çocuk ta büyür. Geçen zamanla hem yalanların söyleniş amacı hem de yalanı söyleyen masumiyetini kaybeder. Bir dağın tepesinden yuvarlanırcasına hızla büyüyen çocuk beraberinde yalanlarını da büyütür.
Dağın tepesinden düzlüğe inene kadar karbeyaz yalanlar bir çığ olur ve önüne çıkan herkese zarar verir. Ok yaydan çıkar gibi hedefinden ayrılmış çığı artık durdurmak imkânsızdır. Önüne gelen her şeyi ezer geçer. Çocukken kar tanesi kadar ufak, beyaz ve masum çocuk büyüdü mü iş işten geçti demektir. Şimdi soralım kendimize çığ düşmesine sebep oluyor muyuz diye. Yoksa çocuklarımızın zihinlerine ileride çığ olacak beyaz yalanlar mı bırakıyoruz?
İbrahim Zeren
05 Ağustos 2008